W dobie rozwoju technologicznego pojawiło się wiele narzędzi, dających społeczeństwu możliwość łatwiejszego zdobywania informacji i spędzania wolnego czasu. Jednym z nich są oczywiście media, nazywane czasami czwartą władzą.

Dzięki nim jesteśmy na bieżąco z wszystkimi istotnymi wydarzeniami na świecie, a także mamy możliwość oglądania najlepszych filmów i seriali. Oprócz tych podstawowych funkcji, wymienionych wyżej, media są również czynnikiem opiniotwórczym.

Polityka

Jak  powszechnie wiadomo, w okresie zbliżających się wyborów większość stacji radiowych, kanałów telewizyjnych i gazet wręcz przesycona jest informacjami o najnowszych sondażach i wypowiedziami polityków. Jest to więc świetna okazja do tego, aby wypromować danego kandydata, lub partię. Wiele organizacji politycznych stosuje taką właśnie metodę. Przykładem są kampanie wyborcze w formie krótkich filmików, czy też nagrań, puszczanych na antenie radia i w telewizji.

Najlepszym przykładem na wpływ mediów na społeczeństwo jest sposób przedstawiania faktów. Wiadomości, które puszczane są w telewizji mogą być prezentowane w dwojaki sposób: obiektywny, gdzie podawane są suche fakty, a także subiektywny, gdzie widzowie dostają informację opatrzoną odpowiednim komentarzem. W ten właśnie sposób kształtuje się świadomość obywateli, co później przekłada się również na wyniki wyborów i comiesięcznych sondaży. Oglądając więc jedynie jedną stację telewizyjną, bądź słuchając jednej stacji radiowej można być wręcz pewnym tego, że zdobyte informacje nie będą w pełni wiarygodne.

Seriale

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się zagraniczne seriale, które są pewnego rodzaju informacją o sposobie życia mieszkańców innych krajów. Dzięki tego rodzaju filmom, można dowiedzieć się bardzo dużo o zwyczajach, architekturze, a nawet i strukturze społecznej Turcji, Argentyny itd. Media są więc również źródłem informacji o zwyczajnych ludziach mieszkających w innej części świata. Co najważniejsze, wiele osób poświęca swój czas na oglądanie seriali historycznych, takich jak na przykład “Wspaniałe stulecie”, czy też “Wikingowie”. Pełnią one nie tylko funkcję rozrywkową, ale również edukacyjną. Jest to jak najbardziej pozytywny wpływ mediów na społeczeństwo.

Internet

internet

Obecnie największym medium jest oczywiście internet. To tam znajdują się wszystkie wiadomości, seriale, artykuły z gazet, a nawet i bezpośrednie wypowiedzi płynące od polityków i ludzi nauki. Jest to jednak również zbiór nieprawdziwych informacji, które często wprowadzają w błąd. Jak nietrudno się więc domyślić, internet wykorzystywany może być do manipulacji. Wpływ takich zabiegów na społeczeństwo jest ogromny i często niebezpieczny. To właśnie przez internet rekrutowani są bowiem członkowie ISIS. Nie oznacza to jednak, że należy unikać tego medium. Jest to jedynie informacja, że należy ostrożnie wybierać treści, które się przegląda, a także nie należy wierzyć we wszystko co się przeczyta. Odpowiedzialność we własnym działaniu jest tutaj najważniejsza.

O Autorze

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany