Chociaż czasami niektóre osoby mają przekonanie, że każdy problem prawny może być rozwiązany bez pomocy prawnika, wcale tak nie jest. Oczywiście każdy dzisiaj ma dostęp do wszystkich obowiązujących aktów prawnych, lecz nie każdy umie te akty dokładnie przeczytać.

Nie chodzi tylko o rozumienie czytanego tekstu, ale i o jego interpretację. Niektóre wyrażenia mające określone znaczenie w języku potocznym mogą mieć inne znaczenie w języku prawnym. Dodatkowo oczywiście należy zapoznać się z charakterystycznymi dla danej gałęzi prawa regułami interpretacyjnymi. Osobą, która umie dokonać wykładni przepisu jest radca prawny.

Zawód radcy prawnego polega na udzielaniu pomocy prawnej. Pod tym pojęciem kryje się reprezentowanie klienta (przed sądem i w innych sytuacjach), sporządzanie porad prawnych, sporządzanie pism procesowych czy negocjacje z innymi podmiotami. W każdym z tych czynności wydaje się, że pomoc radcy prawnego jest konieczna. Na szczęście mieszkańcy dużych i średnich miast (jak np. Tarnów) nie mają problemu z dostępem do dobrego prawnika. Kancelarii oferujących szeroko rozumianą pomoc prawną jest bardzo dużo.

Przy zawieraniu umów opiewających na duże należności warto wcześniej umowę skonsultować z prawnikiem. Oczywiście jeżeli umowa zawierana jest z przedsiębiorcą, klient może być o wiele bardziej pewny (jest chroniony jako konsument). Nawet jeżeli jednak ufa się kontrahentowi warto dokładnie przeczytać umowę razem z prawnikiem, bo może okazać się, że z umowy będą wynikały dodatkowe zobowiązania. Także podczas konstruowania własnej umowy powinno wszystko konsultować się z prawnikiem- ważne jest by mieć pewność że wszelkie kwestie techniczne zostały zapewnione i że umowa na pewno będzie obowiązywała.

Radca prawny Tarnów

Nikomu nie trzeba chyba mówić, że prawnik w sądzie jest bardzo przydatny. W sprawach cywilnych jest co prawda możliwe samodzielne występowanie przed sądem, lecz nie ma to większego sensu. Ktoś, kto nie ukończył studiów prawniczych nie ma pojęcia o tym jak wygląda postępowanie cywilne. Bez elementarnej wiedzy bardzo łatwo jest popełnić błędy, które rzutować będą na wynik. Druga strona na pewno skorzysta z usług jakiegoś prawnika, dlatego nie będąc reprezentowanym przez radcę prawnego jest się na straconej pozycji.

Wreszcie do wszelkich kontaktów związanych z biznesem, pomoc radcy prawnego także będzie bardzo przydatna. Jeżeli jakaś firma nie będzie wywiązywała się ze swoich zobowiązań o wiele bardziej będzie do niej przemawiał list napisany przez osobę znającą się na prawie.

Artykuł powstał we współpracy z Radca prawny Tarnów Anna Lekarczyk

O Autorze

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany