mieszkanie

Bezpieczne zakupy mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkanie najprościej jest kupić od developera. Jednak z wielu powodów nie zawsze jest to możliwe lub pożądane. Innym sposobem zakupu mieszkania jest pozyskanie go z rynku wtórnego. Tutaj można kupić go na dwa sposoby: od pośrednika, biura nieruchomości lub bezpośrednio od właściciela.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego ma mnóstwo zalet. Teoretycznie o takim mieszkaniu wszystko wiadomo, o jego wadach i zaletach, o lokalnej społeczności i funkcjonowaniu otoczenia. Jednak z drugiej strony warto sobie uświadomić, że takie mieszkanie już jest “dorosłe”, a gdy będziemy je w przyszłości chcieli sprzedawać, jego wiek może mieć znaczenie.

Jak bez stresu kupić mieszkanie – formalności

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy robić to naprawdę spokojnie i wnikliwie. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie  lokalu poprzez biuro nieruchomości, które niejako z natury rzeczy powinno starać się o przeprowadzenie całej transakcji w najwyższych standardach. A gdyby okazało się, że popełniło gdzieś błąd, można pociągnąć go do odpowiedzialności i odzyskać swoją stratę z obowiązkowego ubezpieczenia pośrednika nieruchomości.

Najważniejszym elementem zakupu mieszkania będzie ocena jego ewentualnego zadłużenia oraz sprawdzenie prawa własności do lokalu. Należy sprawdzić, czy jakiekolwiek osoby poza właścicielem mogą zgłosić do własności roszczenia. Można to oczywiście wszystko sprawdzić samodzielnie, ale jest to proces wymagający czasu i energii. Dlatego te głównie okoliczności przemawiają za wynajęciem profesjonalisty.

Informacje o możliwym zadłużeniu czy roszczeniach można zweryfikować w księdze wieczystej przynależnej do danego lokalu. Na szczęście wiele informacji można tu pozyskać korzystając już z e-urzędów, ale nie będzie to cała dostępna wiedza. Warto również sprawdzić ewentualne zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej oraz u dostawców mediów. Aby taka kontrola okazała się możliwa, potrzebna jest zgoda i pełnomocnictwo właściciela mieszkania, ale jeżeli jest on zdecydowany na sprzedaż, nie powinno to stanowić problemu.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy na mieszkaniu nie spoczywa jakaś egzekucja, tak by pewnego dnia nie zawitał do nas komornik. Jeżeli budynek, w którym zamierzamy kupić mieszkanie jest starszy, warto sprawdzić czy nie został wpisany do rejestru zabytków, co utrudniłoby mocno wykonanie ewentualnego generalnego remontu.

Ocena techniczna mieszkania

Zanim dokona się zakupu mieszkania warto poprosić właściciela o przedstawienie rachunków za media w dłuższym okresie czasu. Po pierwsze w celu sprawdzenia, czy właściciel nie zalega z płatnościami za media, a po drugie aby sprawdzić rzeczywiste koszty eksploatacji nowego mieszkania. Po wysokości kwot za ogrzewanie, wodę czy energię można zweryfikować stan techniczny budynku i lokalu mieszkalnego. Chociaż najlepiej jest to zrobić zapraszając zaprzyjaźnionego rzeczoznawcę lub chociaż budowlańca, który oceni jakość poszczególnych elementów mieszkania; kabli elektrycznych, rur wodociągowych, składowych ogrzewania, ciśnienia wody, drożności odpływów etc. To o tyle istotne, że każda znaleziona wada może być podstawą do negocjacji ceny.

Umowa sprzedaży

Gdy wszystkie warunki zostaną uzgodnione warto przenieść się z całą transakcją do notariusza. Mimo kosztów tej usługi, czasem może być ona podzielona pół, warto by to notariusz spojrzał na wszystkie dokumenty właścicielskie oraz samą umowę i w jego obecności wykonać przepływ uzgodnionych kwot. Da to wszystkim stronom bezpieczeństwo transakcji i pomoże uniknąć kłopotów.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany